Wyjazd na Litwę, Kowno

Wyjazd na Litwę, Kowno

W lipcu 2022 r. zrealizowałam wyjazd do Kaunas Forestry and Environmental Engineering University of Applied Sciences (KMAIK) w ramach Programu Erasmus+. KMAIK jest jedną z wiodących uczelni litewskich w dziedzinie ekologii, leśnictwa i inżynierii środowiska – dyscyplin spokrewnionych z kierunkiem Ochrona Środowiska prowadzonym w WSEiZ. Byłam pierwszym pracownikiem administracji WSEiZ, który gościł w KMAIK.

Mimo to, że zwiedzałam uczelnię w okresie urlopowym, miałam przyjemność odbyć spotkanie z Dyrektorem KMAIK dr Vaidotasem Lygisem oraz pracownikami administracji. Jako, że byłam jedynym gościem cieszyłam się wszechstronną opieką kierownika działu międzynarodowego Pani Liviji Grikietis. Pani Livija okazała mi wyjątkową gościnność. Pokazała mi całą uczelnię, jej różne działy, prace studentów oraz imponujący teren uczelniany – KMAIK jest położony poza miastem w pięknym terenie leśnym na brzegu jeziora – gdzie m.in. są prowadzone zajęcia.

KMAIK jest mniejszą uczelnią niż WSEiZ z bardziej wąską specjalizacją więc porównanie naszych doświadczeń dot. pracy administracji i obsługi studentów, w tym zagranicznych, było bardzo interesujące. Ta wizyta była też dla mnie doskonałą okazją do zapoznania się z najlepszymi praktykami stosowanymi w KMAIK.

Jeśli chodzi o program kulturalny, był on bardzo różnorodny. Pani Livija pokazała mi miasto Kowno. Dowiedziałam się dużo faktów historycznych, kulturowych o Litwie i istotnie zainteresowałam się tym krajem. Również ze względu na małe odległości miałam okazję zwiedzić Wilno oraz zamek w Trokach – główne miejsca turystyczne Litwy.

Ogólnie był to dla mnie bardzo interesujący, pożyteczny i przyjemny wyjazd.