WYKŁAD OTWARTY WSEZ PT. MIKROBIOM CZŁOWIEKA – MIKROORGANIZMY W ZDROWIU I CHOROBIE

WYKŁAD OTWARTY WSEZ PT. MIKROBIOM CZŁOWIEKA – MIKROORGANIZMY W ZDROWIU I CHOROBIE

IMG 7342

Warszawska Szkoła Zdrowia działająca przy Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania zaprasza na wykład otwarty pt. Mikrobiom człowieka – mikroorganizmy w zdrowiu i chorobie, który wygłosi dr hab. n. med. Marta Wróblewska. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 10. lutego 2015 r. o godz. 17.00, w auli Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie przy ulicy Rejtana 16. Wstęp wolny!

Nasze ciała zawierają 2 kilogramy bakterii, które pomagają trawić pokarm, walczą z atakującymi nas wirusami, programują nasz układ odpornościowy, a nawet wpływają na nastrój. Występujące w organizmie człowieka ponad 1014 komórek różnych mikroorganizmów posiada liczbę genów ponad stukrotnie większą od  puli genowej człowieka! Stąd też wielu naukowców skłania się do mówienia nie o ludzkim genomie, ale o mikrobiomie. Skład ludzkiego mikrobiomu jest unikatowy dla każdego z nas, a nawet potrafi zmieniać się np. pod wpływem nowych nawyków żywieniowych.

Czy  mikrobiom jest  nam potrzebny? Z czego się składa? Jakie funkcje pełnią żyjące w nas mikroorganizmy? Na te i inne pytania odpowie nam wybitna specjalistka, dr hab. n. med. Marta Wróblewska  epidemiolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM w Warszawie, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Ekspert Komisji Europejskiej, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych i Zespołu Ekspertów powołanego przez Ministra Zdrowia ds. specjalizacji z mikrobiologii.

 

Udostępnij wpis: