Wystawa „gwizdków-kogutków”

Wystawa

O wystawie

O wystawie

W dniu 21.12.2012 r. – w ramach uroczystego spotkania świąteczno-noworocznego w WSEiZ – odbyła się świąteczna aukcja charytatywna prac studentów i pracowników WSEiZ. Aukcje organizowane są już od trzech lat na rzecz Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Dzieci Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Bliznem Jasińskiego. W tym samym dniu w atrium Uczelni przy ul. Rejtana 16 miała miejsce również wystawa „Gwizdków-Kogutków” z kolekcji Dziekana Wydziału Architektury WSEiZ doc. dr inż. Jerzego Wojtatowicza.

Przedmiotem tegorocznej licytacji były: ozdoby świąteczne „Rajskie ptaki” przygotowane przez studentów Architektury Wnętrz WSEiZ pod opieką Prof. Andrzeja Bissenika; oprawione zdjęcia wybranych gwizdków-kogutków z kolekcji Dziekana Wydziału Architektury WSEiZ doc. dr inż. Jerzego Wojtatowicza, które przygotowała mgr sztuki Anna Nowicka; ceramiczne ozdoby choinkowe wykonane przez Panią Rektor WSEiZ doc. dr Monikę Madej oraz oprawione prace studentów Architektury i Urbanistyki WSEiZ z wystawy „Architektura w malarstwie” przygotowanej pod kierunkiem mgr. inż. arch. Andrzeja Pańkowskiego i dr. sztuki Piotra Pańkowskiego.
Szczególne podziękowania należą się Prof. Andrzejowi Bissenikowi, który już po raz trzeci z wielkim zaangażowaniem włączył się w wybór prac na aukcję oraz przygotowanie wystawy „Gwizdków-Kogutków”.

Wystawa „Gwizdków-Kogutków” z kolekcji Dziekana Wydziału Architektury WSEiZ doc. dr inż. Jerzego Wojtatowicza

Kolekcja gwizdków-kogutków i innych ptaków liczy obecnie ok. 700 eksponatów. Jest „zbiorem przypadku” gromadzonym przez rodzinę i znajomych Dziekana Wydziału Architektury WSEiZ doc. dr inż. Jerzego Wojtatowicza. Wśród darczyńców są także osoby związane z WSEiZ: Alicja Mironiuk-Nikolska; Andrzej Michałowski; Elżbieta i Krzysztof Muszyńscy; Lidia, Anna i Wojciech Ziomkowscy, Ewa Poszwińska oraz Beata Woźniak. Zbierane gwizdki wykonane są z różnych materiałów. W zbiorze dominują ptaki z ceramiki i drewna. Wykonane są różnymi technikami, a niektóre z nich są dziełem rzemieślników i artystów ludowych z różnych regionów Polski, a nawet świata: Białorusi, Chin, Chorwacji Czarnogóry, Egiptu, Hiszpanii, Litwy, czy Maroka.

Galeria

Galeria