Wystawa plakatów Alfreda Hałasy w Noc Muzeów

Wystawa

O wystawie

O wystawie

W ramach Nocy Muzeów 2018 do Galerii WSEiZ na ul. Rejtana 16 zawitają unikatowe prace prof. Alfreda Hałasy, wybitnego plakacisty, profesora Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Uniwersytetu w Quebecu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 19 maja (sobota) o godz. 17 w galerii WSEiZ w ramach Nocy Muzeów. Na wernisażu będzie obecna pani Jagoda Barczyńska, kuratorka wystawy z Galerii 72 należącej do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Serdecznie zapraszamy!

Alfred Hałasa urodził się na Zamojszczyźnie w 1942 r. W 1960 r. ukończył Państwowo Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1962-68 studiował na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie (dyplom u prof. Mariana Sigmunda). Kontynuował studia na Wydziale Form Przemysłowych, gdzie uzyskał dyplom u prof., Jana Kolanowskiego. W 1972 r. wyjechał do Paryża, gdzie pracował jako projektant. Trzy lata później przeniósł się na stałe do Montrelu w Kanadzie, gdzie podjął pracę na Uniwersytecie w Quebec. W 1977 r. został profesorem na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego UQAM. Hałasa współorganizował tam: laboratorium badań eksperymentalnych w zakresie komunikacji wizualnej Bretelle, Centrum Designu oraz Design International. Ostatnia z wymienionych organizacji zajmuje się organizacją corocznych międzynarodowych warsztatów dla studentów, prowadzonych przez najwybitniejszych projektantów z całego świata. Działalność tych jednostek uniwersyteckich przyczyniła się do prestiżu uczelni w Montrealu. Alfred Hałasa jako nauczyciel akademicki uformował blisko 5000 studentów grafiki projektowej, kierował licznymi przedsięwzięciami edukacyjnymi, stając się jednym z najbardziej cenionych specjalistów w swej dziedzinie. Jego dokonania prezentowane są niemal a wszystkich cyklicznych przeglądach sztuki graficznej i plakatowej na świecie, przynosząc mu liczne nagrody i laur wybitnego, szeroko rozpoznawalnego artysty-grafika i plakacisty. Jego prace znajdują się w znanych kolekcjach muzealnych, bibliotecznych i prywatnych w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Alfred Hałasa w 2014 r. został uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa krakowskiej ASP.

W 2017 roku artysta przekazał Galerii 72 w Chełmie hojny dar: 180 plakatów. Te wyjątkowej urody prace, wykonane w większości w technice serigrafii, o wyszukanej formie i charakterystycznych barwach można odbierać nie tylko jako opowieść o zasadach piękna, proporcji, harmonii i rytmu, ale także o wartościach najwyższej próby: patriotyzmie, wierności tradycji i kulturze, z której Artysta wyrósł i która go ukształtowała.

Wernisaż będzie zwieńczeniem wydarzeń, które odbęda się 19 maja w WSEiZ. Program Nocy Muzeów na naszej Uczelni dostępny jest tutaj.