NAJNOWSZE ZALECENIA DLA STUDENTÓW I NAUCZYCIELI AKADEMICKICH

NAJNOWSZE ZALECENIA DLA STUDENTÓW I NAUCZYCIELI AKADEMICKICH

IMG 7342


Szanowni Państwo,
przedstawiamy najnowsze zalecenia dla studentów i nauczycieli akademickich w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas zajęć oraz zaliczeń i egzaminów, sporządzone na podstawie rekomendacji GIS z dn. 12.05.2020 roku oraz „Środowiskowych wytycznych w związku z częściowym przywracaniem działalności uczelni”
opublikowanych przez MNiSW w dniu 18.05.2020 r.


Bardzo prosimy o zapoznanie sie z najnowszymi wytycznymi:

NAJNOWSZE ZALECENIA NA ZAJĘCIA ORAZ EGZAMINY


Ponadto przypominamy podstawowe fakty O COVID-19:

COVID-19 jest chorobą wywołaną przez nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2. Akronim powstał z „CO” – korona, „VI” – wirus, a „D” – choroba. Na początku choroba ta była określana jako „nowy koronawirus 2019” lub „2019-nCoV”.
Wirus wywołujący COVID-19 jest nowym wirusem powiązanym z tą samą rodziną wirusów, co ciężki ostry zespół oddechowy (SARS), bliskowschodni zespół oddechowy (MERS) i niektóre rodzaje przeziębienia (koronawirusy alfa – NL63 i 229E oraz beta – HKU1 i OC43).

Najczęstsze objawy mogą obejmować gorączkę, kaszel i duszność, rzadziej nieżyt nosa i gardła, utratę węchu i smaku. W cięższych przypadkach infekcja może powodować śródmiąższowe zapalenie płuc z utrudnionym oddychaniem. Czasami może prowadzić do śmierci. Objawy są podobne do grypy lub przeziębienia, chorób które są znacznie częstsze niż COVID-19. Dlatego wymagane jest testowanie w celu potwierdzenia lub wykluczenia czy dana osoba choruje na COVID-19.

Wirus jest przenoszony przez bezpośredni kontakt z kroplami wydzieliny dróg oddechowych zakażonej osoby (generowanymi przez kaszel i kichanie). Osoby mogą również ulec zakażeniu. poprzez dotknięcie najpierw powierzchni skażonych wirusem, a następnie twarzy (np. oczu, nosa, ust). Wirus wywołujący COVID-19 może przetrwać na powierzchni przez kilkadziesiąt godzin, ale proste środki dezynfekujące mogą go dezaktywować.

Najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem choroby są osoby starsze oraz z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca i choroby serca. Ponieważ jest to nowy wirus, wciąż nie wiadomo, jak on wpływa na dzieci i młodzież.

Nie ma obecnie dostępnej szczepionki przeciwko COVID-19. Leczenie choroby jest objawowe, podobnie jak infekcje grypopodobne. Prace nad skutecznymi lekami przeciwwirusowymi trwają, prowadzonych jest kilka badań klinicznych.
Podobnie jak w przypadku innych infekcji dróg oddechowych, takich jak grypa lub przeziębienie, środki ochrony zdrowia publicznego (codzienne działania zapobiegawcze) mają kluczowe znaczenie dla spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby:

  • pozostawanie w domu w razie choroby;
  • zakrywanie podczas kaszlu lub kichania ust i nosa zgiętym łokciem lub chustką, którą po użyciu trzeba niezwłocznie wyrzucić;
  • częste mycie rąk wodą z mydłem;
  • czyszczenie często dotykanych powierzchni i przedmiotów.

W przypadku wystąpienia objawów choroby COVID-19 należy:

  • zadzwonić bezzwłocznie do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i opowiedzieć o swoich objawach;
  • własnym środkiem transportu pojechać do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób można narazić innych na zakażenie;
  • poinformować mailowo lub telefonicznie Rektorat Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie – e-mail: rektorat@wseiz.pl, telefon: +48 22 825 80 32.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w M. St. Warszawie
ul. Kochanowskiego 21, 01-864 Warszawa
Telefon: 22 310 79 00
Telefon alarmowy: 606 108 040
E-mail: kancelaria@pssewawa.pl

Najbliższy oddział zakaźny:
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Warszawa ul. Wołoska 137
Telefon: 22 508 20 00
Jeśli masz pytania, wątpliwości, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

Udostępnij wpis:

10 czerwca 2020