WYSTAWA PRAC STUDENTÓW ARCHITEKTURY PT. THE HOUSING WITH FAMILY IN WARSAW

WYSTAWA PRAC STUDENTÓW ARCHITEKTURY PT. THE HOUSING WITH FAMILY IN WARSAW

IMG 7342

Od poniedziałku, 19 czerwca, w galerii WSEiZ na ul. Rejtana 16 można oglądać wystawę prac studentów architektury pt. The housing with multi family. Powstały one jako zaliczenie anglojęzycznych zajęć „Computer aided architectural design. Housing development” prowadzonych przez japońskiego architekta, profesora Tsutomu Nozaki.

Tematem prac są projekty wielopokoleniowych budynków rodzinnych, które mogłyby powstać w Warszawie. Japonia i Polska to dwa społeczeństwa starzejące się, w których wzrasta liczba starszych ludzi, bardzo często samotnych. W obu tych krajach młode małżeństwa nie mieszkają z rodzicami. Problem następuje wtedy, gdy rodzice są starzy, niedołeżni i potrzebują pomocy albo zwyczajnego kontaktu z rodziną. Te powody stały się imperatwem do stworzenia projektów funkcjonalnych domów, w których mogłoby mieszkać – w osobnych mieszkaniach – zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie. Rodziny mieszkają pod jednym dachem, ale zachowują swoją odrębność. Ma to same zalety – rodzice nie są samotni, a dzieci nie muszą być ograniczone we własnej przestrzeni.

Zaprojektowane budynki nie są wysokie, mają najwyżej 3 piętra i kilkanaście mieszkań. W niektórych projektach na dachach zorganizowano przestrzeń dla relaksu, na ogół jednak mieści się ona na parterze. Budynki otoczone są miniogrodami – miejsca te spelniają funkcję socjalizacyjną.

Prowadzący zajęcia, prof. arch. Tsutomu Nazaki to absolwent Uniwersytetu Waseda, który doktoryzował się na Politechnice Warszawskiej. Związany z warszawską i krakowską ASP oraz Instytutem Historii Sztuki UW. Współpracował przy tworzeniu pawilonu polskiego i litewskiego na EXPO AICHI w 2005 roku oraz zaprojektował polską restaurację „Polonez” w Japonii.

Wystawę można oglądać do końca czerwca. Zapraszamy!

Udostępnij wpis:

22 czerwca 2017