Wystawa: Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty

Wystawa: Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty
Szanowni Państwo,
Łazienki Królewskie oferują szereg inspirujących wystaw, w tym wystawę czasową, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę.

Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty
20 października 2023 – 3 marca 2023
Podchorążówka

W Podchorążówce prezentowana jest twórczość wybitnego włoskiego malarza i freskanta z okresu baroku, Mattii Pretiego. To pierwsza tak obszerna wystawa jego prac w Polsce, zorganizowana we współpracy z Ambasadą Malty oraz Maltańskim Narodowym Instytutem Dziedzictwa – Heritage Malta.

Mattia Preti (1613-1699), znany jako il Cavaliere Calabrese, to kluczowy przedstawiciel dojrzałego baroku we Włoszech, łączący luminizm Caravaggia z bogatym kolorytem Tycjana i Veronesego. Jego unikalny styl, wyrażający się ekspresyjną elegancją, widoczny jest w pełnych życia kompozycjach. Wystawa prezentuje prace malowane na ręcznie tkanym płótnie, z użyciem mieszanki naturalnych pigmentów i oleju lnianego. Mattia Preti wykorzystywał także szybkie szkice oraz farby olejne do malowideł ściennych.

Rozpoczynając od rysu historycznego Malty, ekspozycja ukazuje kraj w szerszym kontekście kulturowym, związanym z życiem i twórczością artysty. Kolejne sekcje chronologicznie przedstawiają wczesne prace malarza we Włoszech oraz jego późniejsze dzieła na Malcie, zrealizowane na zamówienie Zakonu Maltańskiego. Wśród nich znajdują się obrazy religijne, takie jak „Młody św. Jan Chrzciciel w habicie joannitów” czy „Pijaństwo Noego”, pochodzące z maltańskich muzeów.

Warto również zobaczyć freski, którymi Mattia Preti ozdobił konkatedrę św. Jana w Valletcie, przedstawiające życie i męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Ekspozycja uwzględnia repliki fresków, umożliwiając lepsze zrozumienie ich artystycznego geniuszu. Dodatkowo, prezentowana jest multimedialna prezentacja zmian zachodzących w dziele „Męczeństwo św. Katarzyny Aleksandryjskiej”, przemalowanym przez Pretiego.

Wystawa obejmuje również dwa obrazy Mattii Pretiego ze zbiorów polskich instytucji kultury: „Pokłon pasterzy” z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz „Partia tryktraka” z Zamku Królewskiego. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tajniki malarstwa barokowego tego wybitnego artysty.

Szczegółowe informacje: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/mattia-preti-odkrywajac-barokowe-tajemnice-malty#

 

Udostępnij wpis:

22 grudnia 2023