Wystawa fotografii Benedykta Henryka Tyszkiewicza

Wystawa fotografii Benedykta Henryka Tyszkiewicza
Szanowni Państwo,
Łazienki Królewskie oferują szereg inspirujących wystaw, w tym wystawę czasową, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę.

Odnalezione obrazy. Fotoestetyka hrabiego Benedykta Henryka Tyszkiewicza (1852-1935)
Stajnie Kubickiego

W Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, we współpracy z Muzeum Fotografii w Szawle (Siauliai), prezentowane jest blisko 200 oryginalnych odbitek twórczości Benedykta Henryka Tyszkiewicza, polsko-litewskiego arystokraty i fotografa. Jego niezwykle interesujące prace fotograficzne z XIX wieku, przez wiele lat uważane za zaginione, zostały odnalezione w litewskich zbiorach.

Benedykt Henryk Tyszkiewicz, korzystając z rodzinnego majątku, rozwijał swoją pasję fotograficzną. Wystawa skupia się na prezentowaniu jego dzieł, które przez długi czas były jedynie znane z relacji ówczesnych świadków, nielicznych publikacji prasowych i kilku istniejących fotografii. Te elementy wystarczyły, by Tyszkiewicz znalazł swoje miejsce w historii fotografii francuskiej, polskiej i litewskiej.

Przez wiele lat uważano, że wszystkie prace artysty zaginęły. Jednak kilkadziesiąt lat temu dwa niewielkie zbiory autorskich odbitek zostały odkryte i zaprezentowane na wystawie w Muzeum Nicephore Niepce we Francji. Kolejny, imponujący zbiór pojawił się niedawno na Litwie, dzięki staraniom małżeństwa kolekcjonerów, Grażyny i Gediminasa Petraitisów. To z tego zbiory pochodzą fotografie prezentowane na wystawie w Muzeum Łazienki Królewskie, odkrywając nieznaną wcześniej część twórczości Benedykta Henryka Tyszkiewicza.

Szczegółowe informacje: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/odnalezione-obrazy

 

Udostępnij wpis:

27 grudnia 2023