Szanowni Państwo,
z przyjemnością informujemy, że apartamentowiec przy ul. Stalowej 39 w Warszawie, którego jednym z autorów jest jest wykładowca WSEiZ, Pan Zbigniew Tomaszczyk został nominowany do NAGRODY ARCHITEKTONICZNEJ PREZYDENTA M.ST. WARSZAWY. Serdecznie zapraszamy do oddawania głosów w Plebiscycie Publiczności w kategorii Architektura Mieszkaniowa 2020. Zagłosować mogą Państwo pod linkiem www.um.warszawa.pl/nagrodaarchitektoniczna.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest prezydent m.st. Warszawy. Nagroda przyznawana jest we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.


Budynek przy ulicy Stalowej
Ulica Stalowa 39
Autorzy: Decorum Architekci / AZT Architekci, Zbigniew Tomaszczyk, Irena Lipiec, Krzysztof Ziółkowski, współpraca: Elżbieta Andraka, Piotr Grzelczyka, Joanna Mrozowska, Marcin Ojrzyński, Arkadiusz Pawłowicza, Przemysław Żukowski
Inwestor: Bouygues Immobilier Polska

Dom ma siedem kondygnacji. Stanął na pustym placu między Stalową i Strzelecką, częściowo nad tunelem metra. Przed I wojną światową na tym terenie działał bazar Pachulskiego i Domańskiego. Tradycja handlu przetrwała w tej części Nowej Pragi do około 1970 roku. Architektura Stalowej 39 jest nowoczesna i dobrze nawiązuje do sąsiedniej zabudowy: podziałami na fasadzie, wielkością okien i elewacjami z cegły klinkierowej. Przy ul. Stalowej 39 są 202 mieszkania. Mają od 24 do 112 mkw. W garażu podziemnym mieści się 50 miejsc parkingowych. Na parterze powstały duże i przeszklone lokale usługowe. Na otwartym dziedzińcu jest plac zabaw i pergola, która ma symbolicznie nawiązywać do dawnej funkcji bazaru. Hol Stalowej 39 zdobi posadzka w geometryczny wzór. Na części dachów pojawiła się zieleń. Ślepa ściana szczytowa stanowi tło dla muralu Daniela „Chazme” Kalińskiego. Autor inspirował się widokiem kramów z góry.

Fot. Piotr Krajewski

Udostępnij wpis:

18 maja 2021