WYKŁAD WARSZAWSKIEJ SZKOŁY ZDROWIA PRZY WSEIZ PT. „SPORT I SZTUKA. W 100-LECIE OLIMPIJSKICH KONKURSÓW SZTUKI”

WYKŁAD WARSZAWSKIEJ SZKOŁY ZDROWIA PRZY WSEIZ PT. „SPORT I SZTUKA. W 100-LECIE OLIMPIJSKICH KONKURSÓW SZTUKI”

LogoWarszawska Szkoła Zdrowia działająca przy Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie zaprasza na wykład pt. „Sport i sztuka. W 100-lecie Olimpijskich Konkursów Sztuki”, który wygłosi doc. dr Krzysztof Zuchora. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 grudnia 2012 r., o godz. 17.00, w auli Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie przy ul. Rejtana 16. WSTĘP WOLNY!

„w żywiole sportowym znaleźli niezliczone momenty godne utrwalenia”

Jan Parandowski


Od czasów starożytności sztuka towarzyszy zawodnikom i ich zmaganiom sportowym na stadionach olimpijskich. Igrzyska olimpijskie, rywalizacja sportowa, walka, wysiłek, dążenie do zwycięstwa, były  inspiracją dla twórców.

Olimpijskie Konkursy Sztuki i Literatury  zorganizowano z inicjatywy Pierre de Coubertin, ich celem było umacnianie więzi między ideą sportu olimpijskiego, a twórczością artystyczną i intelektualną. Odbywały się w latach 1912–1948, równolegle ze sportowymi igrzyskami olimpijskimi. Obejmowały różne dziedziny twórczości artystycznej, jak poezja, epika, rzeźba, malarstwo, architektura oraz muzyka.

Polscy artyści, pisarze, poeci, rzeźbiarze, muzycy zapisali się złotymi, srebrnymi i brązowymi laurami w zmaganiach twórczych, w latach 1928-1948 zdobyli 3 złote medale, 2 srebrne i 3 brązowe.

MKOl po 1948 roku zaniechał organizacji olimpijskich konkursów sztuki, natomiast Polski Komitet Olimpijski ustanowił w 1967 roku „Wawrzyn Olimpijski”, nagrodę specjalną, przyznawaną w różnych dziedzinach twórczości za wybitne osiągnięcia artystyczne, tematycznie związane z ideą olimpijską i sportem, a stworzone w czteroleciu olimpijskim.

O związkach sportu i sztuki opowie wybitny znawca tematu, doc. dr Krzysztof Zuchora – poeta, krytyk, eseista, pedagog,  wieloletni wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego, znany propagator wartości sportu i ideałów olimpijskich w prasie, radiu i telewizji, współautor wydanego w tym roku albumu „Olimpijskie konkursy sztuki. Wawrzyny Olimpijskie”. Wykład pt. „Sport i sztuka. W 100-lecie Olimpijskich Konkursów Sztuki” odbędzie się  w Warszawskiej Szkole Zdrowia przy WSEiZ  we wtorek, 11. grudnia 2012 r.  o godz.  17.00, w auli  Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania przy ulicy Rejtana 16. Wstęp wolny.

Udostępnij wpis:

27 maja 2013