PROF. LECH MAJEWSKI Z WYKŁADEM OTWARTYM W WSEIZ

PROF. LECH MAJEWSKI Z WYKŁADEM OTWARTYM W WSEIZ

IMG 7342

W najbliższą sobotę zapraszamy do WSEiZ na wykład otwarty prof. Lecha Majewskiego – jednego z najważniejszych plakacistów europejskich i amerykańskich lat 1945-90!

Wykład odbędzie się o godz. 12.00, w auli nr 4 przy ul. Rejtana 16.
Tematem, który poruszy prof. Majewski będzie m.in. język komunikacji wizualnej.
Zapraszamy gorąco do obejrzenia i wysłuchania wykładu Twórcy, który o sztuce mówi
„To jest najważniejsze w sztuce, by znaleźć swoje miejsce i umieć ze sobą pracować. Liczy się osobowość artysty, bez względu na to, o jakiej dziedzinie mówimy”!

Lech Majewski– grafik, plakacista. Urodził się w 1947 roku w Olsztynie. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Dyplom uzyskał w 1972 roku w pracowni Henryka Tomaszewskiego, którego uważa za swojego mistrza.

Zajmuje się projektowaniem graficznym, głównie plakatem i książką, uważany jest za jednego z twórców i opiekunów Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.
Od lat zasiada w Radzie Programowej, kilkakrotnie pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego i Rady Programowej. Wiele razy był również członkiem jury innych konkursów plastycznych
m.in. Krakowskiego Festiwalu Plakatu. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU).

Prace prof. Majewskiego znalazły się na tokijskiej liście najważniejszych plakatów europejskich i amerykańskich lat 1945-90 opracowanej przez międzynarodowe jury.
19. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie (2004) zostało zainaugurowane otwarciem jego wystawy w Galerii Grafiki i Plakatu,
a dwa lata później artysta został zaliczony do 10 wielkich plakacistów, anonsujących jubileuszowe 20. Biennale.

Obok imponującego portfolio plakatowego, prof. Majewski posiada równie ważny dorobek w dziedzinie projektowania książek, głównie albumów, z których wiele zdobyło nagrody i wyróżnienia.
Szczególnie intensywna i efektywna jest jego współpraca z leskim wydawnictwem Bosz (wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2004” dla albumu „Transalpinum. Od Giorgiona i Dürera do Tycjana i Rubensa”).
Ponadto współpracuje z wydawnictwami: Rzeczpospolita S.A., Bellona, Wytwórnia, Świat Książki, Prószyński i S-ka, Oficyna Wydawnicza AURIGA, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Media Rodzina.

Obecnie pracuje na macierzystej uczelni w stopniu profesora zwyczajnego, gdzie prowadzi Pracownię Komunikacji Wizualnej i Projektowania Plakatu dla studentów III-V roku.

Udostępnij wpis:

24 marca 2017