WYKŁAD ARCH. ELŻBIETY TOMASZEWSKIEJ-TATON PT. „PARYŻ VAL D’EUROPE - MIASTO XXI WIEKU”

WYKŁAD ARCH. ELŻBIETY TOMASZEWSKIEJ-TATON PT. „PARYŻ VAL D’EUROPE - MIASTO XXI WIEKU”

IMG 7342

8 czerwca 2019 w WSEiZ odbył się wykład arch. Elżbiety Tomaszewskiej-Taton, architektki i urbanistki mieszkającej we Francji, pt. Paryż Val d’Europe – miasto XXI wieku na temat nowego miasta powstałego w 1987 r. w regionie paryskim.

Val d’Europe to nowe miasto powstałe w 1987 r. w regionie paryskim w wyniku partnerstwa publiczno-prywanego między Francją a Disneylandem. Miasto przewidziane docelowo na 60 tysięcy mieszkańców, liczące aktualnie 30 tysięcy mieszkańców. Było ono początkowo przeznaczone do obsługi największego w Europie kompleksu turystycznego Disneyland, przyjmującego rocznie 15 milionów gości. Mamy tu do czynienia z sytuacją wyjątkową, kiedy miasto powstaje w ciągu kilku lat na dziewiczym terenie, podczas gdy w warunkach normalnych ten proces rozkłada się na dziesięciolecia. 

„W budowie miasta uczestniczyli urbaniści i architekci amerykańscy, belgijscy, luksemburscy, greccy, włoscy i francuscy. W celu zapewnienia jednorodności kompozycji przestrzennej pięciu dzielnic, wszystkie budynki zostały zrealizowane w wyniku ogłaszanych konkursów, a zapraszani architekci zaakceptowali realizacje projektów w ramach tej samej kompozycji urbanistycznej, na wzór orkiestry w której muzycy interpretują tę samą partyturę na różnych instrumentach. W języku francuskim istnieje nawet popularne określenie agir de concert czyli działać razem”.

Cała treść wykładu dostępna jest tutaj.

Arch. Elżbieta Tomaszewska-Taton – absolwentka architektury na Politechnice Łódzkiej oraz studiów podyplomowych w Paryżu. Pracowała w kilku paryskich biurach architektonicznych, gdzie między innymi zajmowała się realizacją koncepcji urbanistycznej projektu dzielnicy mieszkaniowej ZAC des Studios w Val d’Europe.

Udostępnij wpis:

10 czerwca 2019