WSPÓŁZAŁOŻYCIEL PRACOWNI JEMS ARCHITEKCI Z GOŚCINNYM WYKŁADEM W WSEiZ

WSPÓŁZAŁOŻYCIEL PRACOWNI JEMS ARCHITEKCI Z GOŚCINNYM WYKŁADEM W WSEiZ

IMG 7342

14. stycznia 2017 r. w WSEiZ z wykładem otwartym gościł jeden z najbardziej doświadczonych polskich architektów, współzałożyciel pracowni architektonicznej JEMS Architekci Jerzy Szczepanik-Dzikowski.

Tematem przewodnim wykładu, wysłuchanego przez liczne grono studentów i wykładowców WSEiZ, były materiały ceramiczne w architekturze, a w szczególności cegła, jako materiał projektowo-budowlany.
Podczas półtoragodzinnego wykładu słuchacze zapoznali się z twórczością wielkich architektów XX i XXI w., którzy materiały ceramiczne wykorzystywali w swoich projektach.
W treści wykładu omówiona została architektura europejska, począwszy od bajkowej twórczości Antonio Gaudiego przez surowe klimaty architektury skandynawskiej
aż do rodzimego projektu rewitalizacji obiektu z cegły (Hala Koszyki w Warszawie), którą wykonała pracownia JEMS.

Wykład wygłoszony przez Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego był wydarzeniem towarzyszącym konkursowi Brick Award 2017, którego organizatorem jest firma Wienerberger.
W ramach tegorocznej edycji konkursu w atrium budynku WSEiZ przy ul. Rejtana 16 można również oglądać (do najbliższego czwartku) wystawę prac nagrodzonych w ramach poprzednich edycji Brick Award.
Z ideą oraz zasadami uczestnictwa w tegorocznej edycji konkursu Studentów zapoznała przedstawicielka firmy Wienerberger, w krótkiej prelekcji przed wykładem Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego.

Brick Award 2017 to trzecia, lokalna edycja konkursu architektonicznego, który nagradza kreatywne i innowacyjne obiekty architektoniczne zrealizowane w ostatnich latach, z wykorzystaniem materiałów ceramicznych.
Konkurs ma na celu promować polską architekturę i polskich architektów zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Poza gotowymi realizacjami, w ramach dodatkowej kategorii
Projekt bez realizacji nagrodzone zostaną projekty, które nie zostały zrealizowane. Ta kategoria została utworzona z myślą o studentach,
którzy chcieliby spróbować swoich sił w prestiżowym konkursie i pochwalić się nieszablonowymi pomysłami, a także o ich opiekunach dydaktycznych, którzy kształtują przyszłych architektów
.

• Do udziału w konkursie mogą być zgłaszane obiekty, w których zastosowano materiały ceramiczne i zostały zrealizowane po 1 stycznia 2014 r.
Nagrodą dla studenta – zdobywcy nagrody w kategorii „Projekt bez realizacji” jest 2-miesięczny, płatny staż w pracowni architektonicznej JEMS Architekci.
• Zgłoszone przez studentów projekty oceniać będzie znakomite jury w składzie: prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz, arch. Robert Konieczny, red. Ewa P. Porębska, arch. Tomasz Studniarek,
arch. Piotr Śmierzewski, red. Piotr Sarzyński oraz krytyk architektury i kurator Grzegorz Piątek.

Konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim. Wśród nominowanych i nagrodzonych znaleźli się m.in.: Kengo Kuma, John Pawson, Emilio Caravatti, Peter Rich a z polskich architektów Marcin Jojko i Bartłomiej Nawrocki, Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz, Ryszard Jurkowski, Tomasz Konior, Grzegorz Stiasny, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Zbigniew Maćków, Krzysztof Ingarden i Jacek Evy, Robert Konieczny.

Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie: brickaward.pl

Zapraszmy do zapoznania się z krótką fotorelacją z wykładu

Udostępnij wpis:

16 stycznia 2017