WERNISAŻ WYSTAWY "RÓŻNE OBLICZA ARCHITEKTURY"

WERNISAŻ WYSTAWY "RÓŻNE OBLICZA ARCHITEKTURY"

IMG 7342

23 listopada 2018 w Galerii WSEiZ odbył się wernisaż wystawy „Różne oblicza architektury”. Autorzy rysunków to studenci kierunku Architektura WSEiZ (8 semestr): p. Rafał Pędrasik (na zdj. nr 3) i p. Dawid Fydryszewski (na zdj. nr 2). To nie pierwsza wystawa przyszłych architektów: w lipcu w Galerii SD Szucha 8 razem z dwójką innych osób Panowie wystawili swoje prace pod wspólnym tytułem „Przestrzeń (nie)oczywista„.

Na wernisażu byli obecni młodzi artyści, Władze WSEiZ, wykładowcy i studenci. Wystawę „Różne oblicza architektury” będzie można oglądać przez 2 tygodnie (do 7 grudnia).

Autorzy w taki sposób opisują wystawę:

„Architektura, jej forma, funkcja, styl i charakter kształtowały się w ciągu stuleci. Wraz z architekturą egzystowała nierozłącznie sztuka tworzenia nowego ładu i porządku w otoczeniu człowieka, podążając wraz z przemianami kulturowymi, społecznymi oraz rewolucjami przemysłowymi i rozwojem gospodarczym. Architektura to sztuka tworzenia przestrzeni, to również nauka i sztuka projektowania. To wreszcie wyrafinowana sztuka i umiejętność łączenia konstrukcji, inżynierii i funkcji w jedną całość i formę. Skoro architektura to dziedzina o szerokim spektrum zarówno wiedzy jak i nauki niesie ze sobą ogromny przekaz piękna, sztuki i artyzmu.

Dla nas te pojęcia symbolizują architekturę jako nieustanne dążenie w poszukiwaniu nowych form i nowego przekazu, dlatego w naszych pracach staraliśmy się uchwycić to, co w architekturze najbardziej intryguje: sztukę i piękno formy. To piękno architektury, z którym na co dzień obcujemy, ale każdego dnia możemy je inaczej odbierać, inaczej rozumieć i inaczej interpretować, „przelaliśmy” i uwieczniliśmy na papierze. Rysowanie architektury niesie za sobą wiele wyzwań i zadaje rysownikowi wiele pytań. Czy uda się utrwalić najważniejsze cechy obiektu? Czy któryś z detali nie zostanie przejaskrawiony? Czy wreszcie odbiór pracy będzie swoistą ucztą dla oczu i artystycznego alter ego każdego z nas? Ocenę jak zawsze pozostawiamy szanownemu gremium osób odwiedzających wystawę.

Prezentowany zbiór prac to rysunki naszych ulubionych obiektów architektonicznych. Wystawa głównie przedstawia architekturę dwóch jakże odmiennych architektonicznie i urbanistycznie miast: Krakowa Warszawy, prezentując mniej lub bardziej znane oblicza tych ośrodków aglomeracyjnych. Nasze prace to kontrast polegający na zestawieniu ołówka z wyrazistym, sugestywnym, ale jakże plastycznie czarnym cienkopisem graficznym. To również kontrast architektury historycznej z architekturą modernizmu, kontrast kanonów piękna z budynkami, które na taki status być może nigdy się nie doczekają. To także zestawienie różnych podejść do rysunku, różnej techniki i oczywiście odmiennego waloru i kreski. W wystawie zawarte są rysunki obiektów już nieistniejących, zastąpione dzisiaj nową, często wspaniałą architekturą, obrazującą zachodzące zmiany w odbiorze wizualnym miasta. Architektura to również forma, detal, rzeźba, ornament; dlatego prezentujemy również prace obrazujące bardziej plastyczny i artystyczny aspekt architektury.

Wyrażając nadzieję że każdy z odwiedzających odkryje w naszych pracach coś interesującego dla siebie, serdecznie zapraszamy na wystawę”.

Rafał Pędrasik
Dawid Fydryszewski

Udostępnij wpis:

29 listopada 2018