STUDENCI ARCHITEKTURY Z WIZYTĄ W CZARNEJ-BIAŁOSTOCKIEJ

STUDENCI ARCHITEKTURY Z WIZYTĄ W CZARNEJ-BIAŁOSTOCKIEJ

IMG 7342

Gmina Czarna-Białostocka, będąca organizatorem konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Miejskiego oraz terenu wzdłuż kolejki wąskotorowej w Czarnej Białostockiej,
zaprosiła Studentów Wydziału Architektury WSEiZ (uczestniczących w konkursie) do zapoznania się z kulturą regionu oraz przedmiotem konkursu.
Poniżej przedstawiamy krótkie sprawozdanie z wyjazdu, autorstwa pani Anny Miłosz, a także obszerną fotorelacją uczestników.

W dniach 21-23 października br. studenci WSEiZ udali się na trzydniową wycieczkę do Czarnej Białostockiej.
Wyjazd ten został zorganizowany dla uczestników konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Miejskiego oraz terenu wzdłuż kolejki wąskotorowej w Czarnej Białostockiej.
Studenci dzięki uprzejmości Burmistrza miasta mieli okazję w ciągu tych trzech dni „podążać szlakiem rękodzieła regionalnego”.

Pierwszego dnia pobytu na młodzież czekał Burmistrz, który przedstawił ideę konkursu. Po spotkaniu grupa udała się do pracowni tkactwa dwuosnowego, gdzie pani Teresa Pryzmont pokazała tajniki tkania wspaniałych dywanów. Ten pokaz szczególnym zainteresowaniem cieszył się wśród studentów Wzornictwa, choć nie zabrakło pytań ze strony studentów Architektury.
W drugim dniu wizyty studenci wybrali się do Szkoły Podstawowej w Czarnej Wsi Kościelnej, by poprowadzić zajęcia plastyczne z tamtejszą młodzieżą. Tematem zajęć było tworzenie plastelinowych figurek pomysłu jednej z naszych studentek Anny Miłosz. Dzieci bawiły się wspaniale, a dzięki pomocy studentów, po trzech godzinach twórczej pracy powstały niezwykła figurki, każda oddająca indywidualny charakter swojego twórcy.
Kolejną atrakcją drugiego dnia pobytu była podróż Szlakiem Rękodzieła Ludowego. Studenci zwiedzili m.in. • kuźnię, w której kowal pokazał, jak tworzy się rzeźby z metalu, • pracownie garncarskie, gdzie studenci dowiedzieli się w jaki sposób tradycyjną metodą wypala się gliniane naczynia. Podczas tej wizyty, Pablo Rodríguez, student Wzornictwa z Hiszpanii (który przyjechał do naszej Uczelni na wymianę studencką w ramach programu Erasmus+), zaprezentował swoje umiejętności w formowaniu ceramicznych garnków • pracownię rzeźbiarską, która specjalizuje się w wykonaniu drewnianych naczyń i łyżek. Ostatnim punktem tego dnia była uroczysta kolacja, podczas której gość specjalny, pani Jolanta Den wicestarosta gminy Białostockiej, opowiedziała zgromadzonym o Podlasiu i jego historii.

Ostatniego dnia studenci odwiedzili Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu, w którym tamtejsi nauczyciele przybliżyli różne techniki graficzne. Wyjazd zakończył się zwiedzaniem Muzeum Ikon oraz Monastyru w Supraślu. Wszyscy uczestnicy wyjazdu zgodnie potwierdzają, iż była to wspaniała przygoda dająca możliwość poznania wspaniałości rękodzieła Podlasia.

Anna Miłosz
Studentka III roku Architektury WSEiZ
Udostępnij wpis:

6 listopada 2015