Ruch tektoniczny. Przewodnik po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego

Ruch tektoniczny
Szanowni Państwo,

w sobotę 25 maja br., w naszej uczelni odbył się wykład prowadzony przez Kacpra Kępińskiego, architekta, kuratora wystaw, badacza architektury i miasta, a także kierownika działu projektów zewnętrznych i wystaw Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki NIAiU.

Wykład dotyczył rowerowego szlaku architektury regionu świętokrzyskiego i jest częścią inicjatywy promowanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, mającej na celu popularyzację aktywnego zwiedzania najciekawszych obiektów architektonicznych w Polsce.

Podczas wykładu prelegent odniósł się do swojej książki „Ruch tektoniczny. Przewodnik po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego„, opowiadając o budynkach znajdujących się na trasie Rowerowego Szlaku Architektury. Przedstawił między innymi modernistyczne obiekty z lat 60. i 70., które stanowią kluczowe punkty trasy. Poświęcił uwagę nie tylko budowlom powszechnie znanym (jak dworzec autobusowy w Kielcach, maszt na górze Święty Krzyż, bądź sandomierska huta), ale również owocom pracy architektów. Kępiński podkreślił, że te budynki nie tylko mają wartość architektoniczną, ale również są ważnym elementem historii regionu, co doskonale ilustruje jego książka. Dzięki tym opowieściom, uczestnicy wykładu mogli głębiej zrozumieć znaczenie i kontekst historyczny tych miejsc, co wzbogaciło ich wiedzę i zwiększyło zainteresowanie planowaną wycieczką rowerową – więcej o wycieczce. Trasa, będzie przebiegała po unikalnych obiektach architektonicznych. Długość trasy to 46 km. Przygotujcie się na niezapomnianą podróż przez najpiękniejsze i najciekawsze zakątki województwa Świętokrzyskiego! Ilość miejsc ograniczona. Nie przegapcie tej szansy!

Rowerowy Szlak Architektury | Świętokrzyskie | 01. Trasa wśród kamieni

Rowerowy Szlak Architektury to cykl tras rowerowych promujących aktywny sposób poznawania najciekawszych obiektów architektonicznych danego regionu. Łącząc zamiłowanie do spędzania czasu na świeżym powietrzu – kolarstwa, krajoznawstwa i poznawania dobrej architektury – zachęcamy do odkrywania historii i architektonicznego dziedzictwa danego regionu w kontekście jego krajobrazu. Skały, kamieniołomy, naturalne bogactwa regionu, a pośród nich obiekty historyczne i współczesne przy których warto się zatrzymać. Trasa obejmuje przekrój powojennej architektury regionu. Jej cechą wspólną jest użycie lokalnych materiałów i unikalne wpisanie w krajobraz naturalny Gór Świętokrzyskich. Region świętokrzyski słynie z bogactw naturalnych i miejsc o znaczeniu geologicznym.

 

Udostępnij wpis:

29 maja 2024