RELACJA Z WYJAZDU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

RELACJA Z WYJAZDU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

IMG 7342

Tylko do jutra (10 października 2019) można przesyłać zgłoszenia na wyjazd na studia w semestrze letnim 2020 w ramach programu Erasmus+. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Poniżej wywiad z naszą studentką, Natalią Dadykiną, która na studiach II stopnia na kierunku architektura wyjechała na Erasmusa na semestrze letnim w roku akademickim 2018/2019.

Dlaczego zainteresowała się Pani wyjazdem na studia w ramach Programu Erasmus+?

Wyjazd na studia w ramach Programu Erasmus+ to doskonała okazja, aby poszerzyć horyzonty, zdobyć wiedzę w swojej specjalności, doświadczenie zawodowe za granicą w branży architektonicznej, poznać strukturę pracy zagranicznych uniwersytetów i firm architektonicznych, a także poprawić swoje umiejętności językowe.

Gdzie i na jak długo wyjechała Pani studia?

Studiowałam w Universidade Lusófona do Porto w Portugalii przez pięć miesięcy.

Jak wyglądały studia na uczelni partnerskiej?

W programie studiów były zajęcia lekcyjne i praktyki. W większości były to zajęcia praktyczne. Często pracowaliśmy samodzielnie. Poświęcaliśmy dużo uwagi projektowi architektonicznemu w zakresie inżynierii i projektu rozwoju obszarów miejskich.

Czy zdobyła Pani dodatkową wiedzę, którą mogłaby Pani wykorzystać w przyszłej pracy? Czy przywiozła Pani ze sobą jakieś inspiracje?

Ponieważ studiuję architekturę, wyjazd do Portugalii miał dla mnie naprawdę charakter inspiracyjny. Zobaczyłam inne podejście do projektowania obiektów architektonicznych, inny ustrój miast i ulic.

Czy procedura związana z aplikacją, przygotowywaniem dokumentów i rozliczeniem wyjazdu jest pracochłonna i długotrwała?

Procedura związana z przygotowywaniem dokumentów była dla mnie długotrwała, ponieważ musiałam zrobić wizę, aby wyjechać do Portugalii [p. Natalia jest Ukrainką – przyp. red.]. Jednak ze strony uczelni wyjazd był dobrze zorganizowany, więc wszystko było zrobione na czas.

Czy poleciłaby Pani wyjazd w ramach Programu Erasmus+ innym studentom WSEiZ?

Zdecydowanie polecam wyjazd w ramach Programu Erasmus+.

Czy stypendium w ramach Programu Erasmus+ wystarczyło na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem?

Stypendium w ramach Programu Erasmus+ moim zdaniem nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z wyjazdem, ale oczywiście to jest świetnia pomoc dla studenta.

Jak określiłaby Pani wyjazd na Erasmusa jednym zdaniem?

To cudowne doświadczenie studiować i żyć za granicą.

Jakie są Pani wrażenia po wyjeździe?

Mam świetne wrażenia po wyjeździe. Chciałabym w przyszłości mieć możliwość wrócić do Portugalii na urlop bądź w sprawach zawodowych.

Jakie ma Pani rady dla studentów, którzy chcą wyjechać w ramach Programu Erasmus+?

Poradziłabym studentom, aby podejść ostrożnie do sprawy mieszkania, aby znaleźć godne zakwaterowanie.

Czy wyjechałaby Pani jeszcze raz na Erasmusa?

Jestem teraz na ostatnim semestrze studiów. Gdybym jeszcze raz była studentką studiów pierwszego stopnia to zdecydowanie chciałabym ponownie wyjechać na Erasmusa.

Udostępnij wpis:

9 października 2019