Projekt współautorstwa wykładowcy WSEiZ zwyciężył w plebiscycie na przestrzeń Publiczną 2022 r.

Projekt
Zespół wykładowcy WSEiZ, mgr. inż. arch. kraj. Jakuba Botwiny zwyciężył w plebiscycie Polska Architektura XXL z projektem Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim w Chorzowie.

4 kwietnia 2023 r. zakończyło się głosowanie internautów piętnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 60 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2022 rok, na łamach serwisów www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl. Zgłoszenia do konkursu zbierane były przez styczeń i luty 2023, a głosowanie internautów rozpoczęło się 6 marca 2023 i trwało do 4 kwietnia 2023 roku. W sumie oddano w nim ponad 3 tysiące głosów na 66 realizacji architektonicznych.

W kategorii przestrzeń publiczna wygrał Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie.

Zespół autorski:

  • dr inż. arch. kraj. Elżbieta Myjak-Sokołowska,
  • mgr inż. arch. kraj. Jakub Botwina,
  • mgr inż. arch. Stanisław Botwina,
  • inż. arch. kraj. Michał Szaruga.

Głównymi założeniami, jakie przyświecały zespołowi projektowemu, było stworzenie miejsca nie tylko nawiązującego do historycznych ogrodów japońskich, ale prezentującego współczesne trendy występujące w tego typu aranżacjach. Na około 1,2 ha powierzchni zaplanowane zostały nasadzenia, ścieżki oraz główny element Ogrodu Japońskiego, czyli woda. Jej obieg został zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystać ukształtowanie terenu. Główną częścią jest dwupoziomowy zbiornik ze strumieniem, wodospadem i przeszklonym tarasem, z którego można oglądać całość realizacji. Przez nieckę z wodą poprowadzony został pomost z betonowych płyt, które sprawiają wrażenie unoszących się na wodzie.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem:

Udostępnij wpis:

19 kwietnia 2023