PROF. LECH MAJEWSKI - WYKŁAD OTWARTY

PROF. LECH MAJEWSKI - WYKŁAD OTWARTY

IMG 7342

W dniu 25 marca 2017 r. w gachu WSEiZ przy ul. Rejtana odbył się wykład otwarty prof. Lecha Majewskiego, słynnego polskiego plakacisty. Prace tego autora znalazły się na tokijskiej liście najważniejszych plakatów europejskich i amerykańskich lat 1945-90. 

Na wykładzie Profesor zajął się zagadnieniem komunikacji wizualnej na przykładzie prac swoich studentów. W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu słuchaczy. 

Lech Majewski – polski grafik, plakacista. Urodził się w 1947 roku w Olsztynie. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1972 roku w pracowni Henryka Tomaszewskiego, którego uważa za swojego mistrza.

Zajmuje się projektowaniem graficznym, głównie plakatem i książką. Uznawany jest za jednego z twórców i opiekunów Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Od lat zasiada w Radzie Programowej, kilkakrotnie pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego i Rady Programowej. Wiele razy był również członkiem jury innych konkursów plastycznych m.in. Krakowskiego Festiwalu Plakatu. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU).

Prace prof. Majewskiego znalazły się na tokijskiej liście najważniejszych plakatów europejskich i amerykańskich lat 1945-90 opracowanej przez międzynarodowe jury. Dziewiętnaste Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie (2004 r.) zostało zainaugurowane otwarciem jego wystawy w Galerii Grafiki i Plakatu, a dwa lata później artysta został zaliczony do 10 wielkich plakacistów, anonsujących jubileuszowe 20. Biennale.

Obok imponującego portfolio plakatowego, prof. Majewski posiada równie ważny dorobek w dziedzinie projektowania książek, głównie albumów, z których wiele zdobyło nagrody i wyróżnienia. Szczególnie intensywna i efektywna jest jego współpraca z leskim wydawnictwem Bosz (wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2004” dla albumu „Transalpinum. Od Giorgiona i Dürera do Tycjana i Rubensa”). Ponadto współpracuje z wydawnictwami: Rzeczpospolita S.A., Bellona, Wytwórnia, Świat Książki, Prószyński i S-ka, Oficyna Wydawnicza AURIGA, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Media Rodzina.

Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w stopniu profesora zwyczajnego, gdzie prowadzi Pracownię Komunikacji Wizualnej i Projektowania Plakatu dla studentów III-V roku.

Udostępnij wpis:

10 kwietnia 2017