Odbył się wykład „Ulgi podatkowe w działalności rozwojowej”

WIiZ
20 listopada odbył się wykład otwarty pt. „Ulgi podatkowe w działalności rozwojowej”

Był to pierwszy wykład z cyklu „Kierunek Przyszłość: Wykłady na Współczesne Wyzwania” – spotkań dedykowanych studentom Wydziału Inżynierii i Zarządzania.

Inauguracyjny wykład poprowadził dr Tomasz Machelski, profesor WSEiZ i doświadczony doradca podatkowy. Jego obszerny zakres wiedzy obejmuje nauki prawne ze specjalizacją w prawie finansowym i gospodarczym. Ponadto, jako członek zarządów wielu podmiotów gospodarczych w kraju i za granicą, skupia się na zdobywaniu ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsiębiorców.

Podczas wykładu dr Machelski odpowiedział na szereg istotnych pytań dotyczących ulg podatkowych. Czy w biurze rachunkowym można prowadzić działalność badawczo-rozwojową? A co z warsztatem samochodowym? Kiedy zastosowanie ma 5% stawka podatku dochodowego, czyli kwestia IP BOX nie jest tak oczywista, jak się może wydawać? Czy reklamę można uwzględnić dwa razy w kosztach podatkowych? Odpowiedź brzmi twierdząco. Czy automatyczny wózek widłowy to już robot, a czy projektowanie budynków można uznać za działalność badawczo-rozwojową?

Ponadto, dr Machelski omówił, jak dobrze przygotować wniosek o interpretację indywidualną, co napisać, a czego unikać. Zdradził także, jak wygląda działalność rozwojowa w oczach urzędu skarbowego, podkreślając, że intuicja przedsiębiorcy może okazać się niewystarczająca.

Szczególnie cenne okazały się wskazówki dotyczące obniżania obciążeń podatkowych poprzez współpracę z jednostkami naukowymi. Podczas spotkania przybliżono także realia praktyki obrotu w kontekście możliwości korzystania z ulg podatkowych w maksymalnym zakresie. Dr Machelski zaznaczył istnienie „linii na piasku”, która oznacza potencjalne niebezpieczeństwo naruszenia prawa i konieczność ostrożności w korzystaniu z ulg podatkowych.

Wykład okazał się nie tylko źródłem cennych informacji dla studentów, ale również stanowił inspirację do refleksji nad nowoczesnymi wyzwaniami związanymi z ulgami podatkowymi w dziedzinie rozwoju i innowacji.

Udostępnij wpis:

22 listopada 2023