Obchody 100-lecia powstania Złotokłosu

Złotokłos
15 czerwca 2024 roku w ramach „Obchodów 100-lecia powstania Złotokłosu” studenci Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie przygotowali wystawę swoich prac koncepcyjnych pod tytułem „Złotokłos od NOWA”.

Prace prezentowały różnorodne pomysły jak Złotokłos może wyglądać w kolejnych 100 latach, a szczególnie jakie działania można podjąć, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Przedmiot „Projektowanie przejściowe – Projektowanie Urbanistyczne” prowadzony był pod kierunkiem dr inż. arch. Anny Piętochy i mgr inż., inż. arch. Piotra Kalbarczyka.

Studenci w ramach zadania projektowego zaproponowali m.in. powstanie tężni na skwerze przy ulicy Grottgera i Targowej, ścianę wspinaczkową na nowoprojektowanym budynku Centrum Aktywności Lokalnej, nowe wiaty przystankowo-sportowe w równomiernych odległościach pomiędzy sobą, odbudowanie dworca kolejowego Złotokłos o nowej funkcji kulturalnej oraz jako miejsce spotkań dla młodzieży. Zaprojektowano w centrum miejscowości obok OSP oraz dawnego nowego dworca tereny rekreacyjne z małym targowiskiem dla handlu lokalnymi produktami. Nie zabrakło też rewitalizacji terenów sportowo-rekreacyjnych w sąsiedztwie parku przy dawnej willi hrabiego Rostworowskiego.

Natomiast w czasie spotkania z mieszkańcami największym zainteresowaniem cieszyły się koncepcje rewitalizujące tereny stawów do funkcji rekreacyjnej i ogólnodostępnego wypoczynku dla mieszkańców wraz z budynkami towarzyszącymi. Szczególnie funkcja plaży wraz z budową mola i wieży widokowej przypadła do gustu rozmówcom. W czasie rozmowy z naszymi studentami mieszkańcy dzielili się swoimi ciepłymi wspomnieniami z lat młodości i jak to Złotokłos kiedyś funkcjonował. Nie zabrakło też pytań czy koncepcje naszych studentów rzeczywiście mają szansę powstać, ponieważ odpowiadają na współczesne potrzeby mieszkańców. Wyrażamy szczerą nadzieję, że atrakcyjność i pomysłowość studentów WSEiZ wzbogaciła pozytywnie dalszy rozwój koncepcji miasta-ogród Złotokłos.

W czasie uroczystości pani Dziekan Wydziału Architektury dr inż. Małgorzata Leszczyńska-Domańska, prof. WSEiZ podziękowała Burmistrzowi MiG Piaseczno Danielowi Putkiewiczowi oraz pani Sołtys Ewie Urbańskiej za zaproszenie do udziału w obchodach 100 lecia!

Zdjęcia i tekst Piotr Kalbarczyk

Udostępnij wpis:

19 czerwca 2024