NOWE RZEMIOSŁO

NOWE RZEMIOSŁO

IMG 7342


W dniach 3-6 listopada 2020 r. odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja dotycząca nowego rzemiosła. Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly”, na którą Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie zaprasza w imieniu Organizatora.

Czy tradycyjne rzemiosło umiera albo zanika w dobie maszynowej produkcji? Czy może ma się coraz lepiej, skutecznie adaptując do nowoczesnych procesów przemysłowych, jednocześnie tworząc nowy i ciekawy społeczny trend? Wraz ze zmianami społecznymi, kulturowymi, technologicznymi zmienia się wymiar działania i pracy rąk. Rzemiosło stało się wartością nie tylko materialną i kulturową, lecz także intelektualną, będąc skarbnicą specyficznej wiedzy zawartej w ludzkich dłoniach, pamiętających przeszłość i projektujących przyszłość.

Nowe rzemiosło to popularny temat w ostatnim czasie – ale mało kto w praktyce wie, czym jest. W jaki sposób nowe rzemiosło różni się od tego tradycyjnego? Czym się charakteryzuje i z jakimi spotyka się problemami we współczesnych warunkach? Na te i wiele innych pytań dotyczących współczesnej kondycji rzemiosła, odpowiedzi szukają pomysłodawczynie konferencji “Wytwórczo / Makingly” – Alicja Patanowska (garncarka, wykładowczyni akademicka) i Agata Nowotny (badaczka dizajnu i kuratorka) wraz z międzynarodową grupą zaproszonych gości – teoretyków i praktyków rzemiosła.

Pierwsza w Polsce konferencja poświęcona wyłącznie zjawisku nowego rzemiosła odbędzie się w dniach 3-6 listopada 2020 roku i jest organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – czyli jedyną w Polsce uczelnię artystyczną prowadzącą Wydział Ceramiki i Szkła w oparciu o pracę specjalistycznych praktycznych warsztatów. Celem konferencji będzie nie tylko znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania, lecz także wymiana doświadczeń rzemieślników specjalizujących się w różnych branżach w Polsce i za granicą, integracja lokalnego środowiska oraz dostarczenie praktycznych zawodowych porad i informacji.

W ciągu czterech dni na konferencji zostaną zaprezentowane cztery osobne bloki tematyczne. NOWE RZEMIOSŁO – to próba odpowiedzi na pytania, czym współcześnie jest rzemiosło, kogo dotyczy i czym się charakteryzuje. WARSZTAT – poruszy temat miejsca i jego znaczenia dla pracy rzemieślnika. NOWE TECHNOLOGIE A MYŚLENIE DŁONIĄ– podejmie problem „wiedzy ucieleśnionej”, będzie próbą odpowiedzi na pytanie, co znaczy „mieć fach w ręku”. Z kolei GENDER W RZEMIOŚLE – skupi się na craftivismie i innych formach społecznych aktywności nowych rzemieślników.

Konferencja będzie w całości dostępna online.
Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy internetowe (informacja na stronie: www.wytworczo.pl, FB i Instagramie).
Start rejestracji: 15 października 2020.

WYTWÓRCZO / MAKINGLY
Pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle
Data: 3 – 6 listopada 2020
Miejsce: Online
Udział: bezpłatny, obowiązują na zapisy
Pomysł: Alicja Patanowska, Agata Nowotny
Wsparcie merytoryczne: dr Ewa Klekot
Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Alicja Patanowska, Agata Nowotny
Więcej informacji:
facebook.com/wytworczo.makingly/
www.wytworczo.pl

Udostępnij wpis:

28 października 2020