NOC MUZEÓW 2019

NOC MUZEÓW 2019

IMG 7342

18 maja 2019 w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania odbyła się Noc Muzeów. Do współpracy przy tegorocznej edycji zaprosiliśmy Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz zaprzyjaźnione z naszą Uczelnią tkaczki z podlaskiego Janowa. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu o ręcznikach podlaskich, obejrzeć je na żywo na wystawie, wziąć udział w dwóch warsztatach: tkackim oraz malowania toreb.

O godzinie 12 odbył się wykład Aliny Dębowskiej, dyrektor Muzeum w Bielsku Podlaskim pt. Tajemniczy ręcznik – próba odtworzenia naszej tożsamości. Pani Alina opowiedziała o historii podlaskiego ręcznika – niewielkiego kawałka płótna, który skrywa w sobie wiele tajemnic.

Od 13 trwały równolegle dwa warsztaty: malowania toreb oraz tkania. Pierwsze warsztaty przeprowadziła Alina Dębowska. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję namalować – przy pomocy wzorników – unikalne torby z wzorami z ręczników podlaskich. Dużo trudniejsze od malowania było tkanie, którego mogli spróbować chętni – zarówno panie jak i panowie. Tkaczki z Janowa i okolic: Teresa Pryzmont, Alicja Kochanowska, Danuta Radulska, Karolina Radulska i Ludgarda Sieńko z cierpliwością wprowadzały w tajniki tkactwa dwuosnowowego.

Zwieńczeniem dnia był wernisaż wystawy „Tajemniczy ręcznik”, na którym zostały wystawione oryginalne (często bardzo stare) podlaskie ręczniki z kolekcji muzeum w Bielsku Podlaskim. Bezpośrednim impulsem do pracy nad stworzeniem kolekcji ręcznika ludowego ziemi bielskiej była obawa przed postępującym wypieraniem z codziennego życia tego jakże charakterystycznego elementu podlaskiej tradycji. W chwili rozpoczęcia prac nad kolekcją ręcznik ludowy był niemalże zapomnianym elementem kultury ludowej, teraz jest dostrzegany i przeżywa „drugą młodość”.

Wystawa była częścią cyklu „Muzea regionalne w warszawskiej WSEiZ”.

Udostępnij wpis:

22 maja 2019