NIEDŹWIEDZIOM POLARNYM ZOSTAŁO TYLKO 80 LAT ISTNIENIA

NIEDŹWIEDZIOM POLARNYM ZOSTAŁO TYLKO 80 LAT ISTNIENIA

IMG 7342


Globalne ocieplenie sprawia, że na terenach naturalnie zamieszkiwanych przez niedźwiedzie polarne jest coraz mniej lodu, co zmusza je do dłuższego pobytu na lądzie. Co to oznacza dla niedźwiedzia polarnego?

 
 


NAJWAŻNIEJSZE PYTANIE – SMUTNA ODPOWIEDŹ

Organizacja Polar Bears International wraz z zespołem naukowców donoszą, że po raz pierwszy znaleźliśmy odpowiedź na pytanie: kiedy przetrwanie populacji niedźwiedzi polarnych w Arktyce będzie zagrożone z powodu utraty pokrywy lodowej w wyniku globalnego ocieplenia?


DŁUGOŚĆ POSTU JAKO WYZNACZNIK CZASOWY PRZETRWANIA NIEDŹWIEDZI POLARNYCH

Spadki populacji niedźwiedzi polarnych na świecie związane z postępującą utratą pokrywy lodowej były przewidywane od dawna. W dniu 20 lipca 2020 r. w Nature Climate Change opublikowano badanie na temat progu niedoboru pożywienia, który prowadzi do gwałtownych spadków reprodukcji i przetrwania. W badaniu obliczono „ramy czasowe ryzyka” dla różnych grup demograficznych niedźwiedzi polarnych, badając dwa alternatywne scenariusze oparte na różnych poziomach emisji gazów cieplarnianych i stężeniu dwutlenku węgla w atmosferze.


DWA SCENARIUSZE – WSZYSTKO W NASZYCH RĘKACH

Jeżeli utrzymamy emisję gazów cieplarnianych na stałym poziomie, prawdopodobne jest, że prawie cała populacja niedźwiedzi polarnych ulegnie wyginięciu do 2100 roku.
W tym scenariuszu, temperatura pod koniec stulecia będzie o 3 stopnie Celsjusza wyższa względem epoki preindustrialnej. Oznacza to, że przetrwać mogą jedynie osobniki zasiedlające najzimniejsze tereny północne.

Drugi scenariusz zakłada, że zredukujemy emisję gazów cieplarnianych tak, aby średnia temperatura wzrosła o 2,4 stopnie Celsjusza względem epoki preindustrialnej – w tym wypadku możliwe jest, że większa część populacji niedźwiedzi polarnych przetrwa do drugiej połowy wieku.

Niestety, ten scenariusz jest optymistyczny tylko na krótszą metę. W perspektywie długofalowej, temperatury będą stale rosły, przekraczając nawet najcieplejsze okresy w historii ewolucji niedźwiedzia polarnego. W tym wypadku ich przetrwanie po 2100 roku nadal byłoby zagrożone.

POROZUMIENIE PARYSKIE

Najlepszym scenariuszem dla niedźwiedzia polarnego jest podjęcie przez nas szybkiego działania w celu osiągnięcia założeń wyznaczonych w ramach Porozumienia Paryskiego. Ma ono na celu złagodzenie zmian klimatu. Porozumienie zakłada między innymi to, że wzrost temperatury względem epoki preindustrialnej nie przekroczy 2 stopni Celsjusza, jednocześnie dążąc do ograniczenia wzrostu nawet do 1,5 stopnia Celsjusza.


ILE CZASU ZOSTAŁO NIEDŹWIEDZIOWI?

Według powyższych badań, niedźwiedziowi polarnemu zostało tylko 80 lat istnienia. To zaledwie jedno ludzkie pokolenie, więc jeżeli mamy działać, musimy działać już teraz – wszystko zależy od nas.


CO TY MOŻESZ ZROBIĆ DLA NIEDŹWIEDZIA POLARNEGO?

Poniżej podajemy przykłady, jak zadbać o środowisko naturalne podczas życia codziennego:

  • Korzystaj z odnawialnych źródeł energii
  • Segreguj odpady
  • Poruszaj się publicznym transportem zbiorowym lub rowerami miejskimi
  • Używaj wielorazowych, ekologicznych toreb zakupowych
  • Na zakupy idź z własnym pojemnikiem na żywność
  • Zmień dezodorant na naturalny
  • Kupuj naturalne produkty do pielęgnacji ciała (zrezygnuj z peelingów z mikrogranulkami)
  • Wesprzyj walkę organizacji charytatywnej Polar Bears International – Dołącz do zbiórki na rzecz niedźwiedzia polarnego

W Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie dbamy o świadomość przyczyn oraz efektów ocieplenia klimatu – chcesz podjąć szerszą walkę o misia oraz inne gatunki zagrożone wyginięciem?

Zapisz się na Ochronę Środowiska w WSEiZ

Źródło: POLARBEARSINTERNATIONAL.ORG.

Udostępnij wpis:

29 lipca 2020