NASZ STUDENT W REPREZENTACJI POLSKI W KRYKIECIE, KTÓRA ZDOBYŁA ZŁOTY MEDAL

NASZ STUDENT W REPREZENTACJI POLSKI W KRYKIECIE, KTÓRA ZDOBYŁA ZŁOTY MEDAL

IMG 7342

Student 1 roku kierunku Managment, Shehbaz Singh, należy do reprezentacji Polski w krykiecie. Wielonarodowościowy team znad Wisły 9 czerwca 2017 r. zajął pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy Centralnej w Pradze! Oprócz złota dla drużyny, Shehbaz zdobył tytuł „człowieka meczu” (dwukrotnie) i został najlepszym: zawodnikiem, bastmanem oraz fielderem  (wyjaśnienie tych terminów w dalszej części tekstu).

Krykiet nie jest popularnym sportem w naszym kraju. Prym wiedzie w Azji Południowej, Australii i Nowej Zelandii, a pochodzi z Anglii, gdzie powstał ok. XIII/XIV wieku. W krykiecie rywalizują dwie, 11-osobowe drużyny. Gra odbywa się na trawiastym boisku, na którego środku znajduje się płaski 20-metrowy pas (pitch). Na jego końcach ustawione zostają bramki. Zawodnik (bowler) rzuca piłką w stronę przeciwległej bramki tak, aby w nią trafić, a gracz z przeciwnej drużyny (bastman) broni, odbijając piłkę specjalnym kijem. W pobliżu gracza rzucającego stoi drugi gracz z kijem (non-striker), zaś  pozostali gracze z pola (fielderzy) zajmują pozycję w owalu i mają za zadanie zbierać z pola piłki wybijane przez bastmana. Celem gry jest zdobycie punktów (runów). W Polsce w krykieta gra się w Warszawie, Krakowie, Lublinie i Łodzi. Ciekawostką jest fakt, że krykiet uważany jest za „grę dżentelmenów”, której zasady określa Preambuła Przepisów Krykieta.

Na polskich boiskach grają zawodnicy z: Anglii, Australii, Nowej Zelandii, Pakistanu, Sri Lanki, Bangladeszu, Irlandii, Nepalu i Indii. Część z nich urodziła się w Polsce. W klubach trenują także Polacy, między innymi w Warsaw Cricket Club. W reprezentacji Polski mogą grać zawodnicy, którzy mieszkają w Polsce co najmniej 7 lat, a więc są to osoby, które związały się z naszym krajem i raczej mówią po polsku.

Gratulujemy naszemu studentowi i życzymy dalszych sportowych (oraz, rzecz jasna, także naukowych) sukcesów!

Udostępnij wpis:

23 czerwca 2017