Moi Ver – niezwykła wystawa w Muzeum Warszawy

Moi Ver – niezwykła wystawa w Muzeum Warszawy
Moi Ver – odkryty po latach geniusz fotografii awangardowej.

Zapraszamy na fascynującą podróż przez niezwykłe dzieła Moshego Vorobeichica, znanego również jako Moi Ver – geniusza fotografii awangardowej lat 20. XX wieku, którego twórczość została niedawno odkryta i aktualnie prezentowana jest w Muzeum Warszawy.
Wystawa potrwa od 12 października 2023 roku do 4 lutego 2024 roku.

Moshe Vorobeichic, znany pod pseudonimem Moi Ver, to postać z czołówki europejskiej awangardy, absolwent Bauhausu, który swoją sztuką zainspirował nie tylko w Paryżu, ale także w Polsce, szczególnie w Wilnie, gdzie fotografował żydowski świat, który wkrótce miał przestać istnieć.

Wystawa prezentuje ponad 300 unikalnych obiektów, obejmujących fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. To pierwsza okazja, by zobaczyć niezwykle bogatą i różnorodną twórczość Vorobeichica, uznawanego we Francji za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fotografii awangardowej. Po premierze w Paryżu i Warszawie, wystawa w przyszłym roku trafi również do Tel Awiwu.

Moi Ver, Moshe Worobejczyk, Moshe Vorobeichic, Moshe Raviv – to jedna i ta sama osoba. Środkowoeuropejski Żyd, urodzony na terenie dzisiejszej Białorusi, wychowany w Wilnie, absolwent Bauhausu, artysta wszechstronny, awangardowy malarz i fotograf. Jego prace łączą nowatorstwo formy z wrażliwością społeczną i zaangażowaniem politycznym, stanowiąc jednocześnie manifesty światopoglądowe.

Więcej informacji: https://kwartalnikfotografia.pl/moi-ver/

 

 

Udostępnij wpis:

14 grudnia 2023