Miej oczy szeroko otwarte. Rusza nowa kampania Komisji Europejskiej

Miej oczy szeroko otwarte.

„Będę mieć oczy szeroko otwarte” to nowa kampania Komisji Europejskiej, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat praw ofiar, a także dostępnych usług wsparcia i możliwości zgłaszania przestępstw. Problem jest poważny i nie może być dłużej bagatelizowany. Każdego roku, co czwarta osoba w Europie pada ofiarą przestępstwa.

Jak pokazują badania, nawet 79 proc. ankietowanych Polaków poleciłoby ofiarom szukanie pomocy z wykorzystaniem profesjonalnych usług wsparcia. O jakie konkretnie mechanizmy pomocy chodzi? Tutaj wyniki wyglądają już mniej optymistycznie, ponieważ aż 41 proc. badanych nie ma pojęcia o tym, że ofiarom przestępstw na terenie Unii Europejskiej przysługują konkretne prawa. Aby czuć się bezpiecznie i skutecznie pomóc bliskim należy znać te prawa i umieć z nich korzystać.

Chcąc zwiększyć świadomość na temat praw ofiar, Komisja Europejska ruszyła z nową kampanią „Będę mieć oczy szeroko otwarte”. To element pierwszej w historii Unijnej Strategii na rzecz praw ofiar przestępstw. Każdy obywatel Unii Europejskiej powinien wiedzieć, że bez względu na to, gdzie w UE i w jakich okolicznościach doszło do przestępstwa, może polegać na swoich prawach. Do najważniejszych praw ofiary zaliczyć można: prawo do zrozumienia i bycia zrozumianym, prawo do informacji, prawo do otrzymania wsparcia, prawa proceduralne i prawo do ochrony.

„Musimy dostrzec ofiary przemocy wśród nas i zapewnić im wsparcie, którego potrzebują, aby odzyskały zdrowie i spokojne życie. Wiele osób jednak nadal nie jest świadomych swoich praw ani tego, jak mogą z nich korzystać” – mówi Komisarz ds. sprawiedliwości Unii Europejskiej Didier Reynders.

Kampanię „Będę mieć oczy szeroko otwarte” zainaugurował challenge, który odbył się w jednej z warszawskich galerii handlowych. #EyesOpen polegał na patrzeniu się w oczy drugiej osoby bez mrugnięcia. To symboliczna zachęta do zwrócenia uwagi na potencjalne ofiary przemocy. Challenge poprzedziła dyskusja na temat ofiar przemocy, w której wzięły udział koordynatorka Komisji Europejskiej ds. praw ofiar przestępstw Katarzyna Janicka-Pawłowska oraz psycholożka i terapeutka Maria Rotkiel.

 

komisja_europejska

Materiał promocyjny Komisji Europejskiej

Źródło: Komisja Europejska

Udostępnij wpis:

17 lutego 2023