Losy absolwentów WSEiZ - mgr inż. arch. Agata Umińska

Architektura

Architekt to brzmi dumnie – co odzwierciedla rynek pracy, który chętnie sięga po absolwentów tego kierunku. Dzięki wszechstronnemu wykształceniu i prestiżowi, jaki łączy się z tym zawodem, architekci z dyplomem WSEiZ znajdują zatrudnienie w pracowniach architektonicznych na całym świecie. O swoich losach opowiada absolwentka WSEiZ Pani mgr inż. arch. Agata Umińska, architektka w nowojorskim biurze architektonicznym. O życiu zawodowym tuż po studiach i napotkanych trudach ale i dużych sukcesach mogą Państwo przeczytać poniżej. 

Nazywam się Agata Umińska i skończyłam studia magisterskie na kierunku Architektura w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Moja przygoda z architekturą rozpoczęła się w WSEiZ a później miałam przyjemność pracować w kilku warszawskich biurach. Jestem obecnie architektem w biurze architektonicznym w Nowym Jorku. Biuro Kenneth Park Architects specjalizuje się w branży retail.

Po skończonych studiach inżynierskich w WSEiZ, postanowiłam wziąć udział w programie Work&Travel w stanie Maryland, USA. Była to kilkumiesięczna przygoda gdzie tak naprawdę miałam pierwszą styczność z tym zakątkiem świata, wakacyjna praca plus dużo zwiedzania. Po powrocie postanowiłam kontynuować studia na już dobrze znanej mi uczelni. W 2020 roku ukończyłam studia magisterskie w WSEiZ, temat mojej pracy dyplomowej dotyczył Kształtowania nowej zabudowy plombowej w zespole urbanistycznym w warszawskiej dzielnicy Praga Południe a promotorką pracy była dr inż. arch. Małgorzata Sikorska, prof. WSEiZ.

Praktycznie od początku studiów magisterskich zaczęłam pracę w jednym z warszawskich biur architektonicznych. Brałam udział w projektach mieszkaniowych, następnie kontynuowałam swoją drogę projektową z realizacjami retail. Głównie projektowałam dla marek LPP, H&M, Empik oraz Hugo Boss. To tu miałam pierwszą styczność z projektami realizowanymi nie tylko na terenie Polski ale na w Rumunii, Słowacji czy Estonii. Wymagało to kontaktu z biurami lokalnymi oraz prowadzeniu projektów także w języku angielskim.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu w kolejnym biurze miałam możliwość pracy nad dokumentacja powykonawczą budynku na ulicy Żelaznej – Mennica Legacy Tower. Tuż przed wyjazdem pracowałam jako architekt nad  przestrzeniami hotelowymi dla Ibis i Mercure Hotels.

Moja historia w Nowym Jorku zaczęła się przypadkiem, ponieważ nie był to mój „number one” gdy zaczęłam poszukiwania stałej pracy. Po latach zbierania doświadczenia w warszawskich pracowniach, gdzie miałam styczność z realizacjami w Polsce ale także za granicą postanowiłam, że czas spróbować swoich sił w międzynarodowym środowisku. Decyzja zapadła i zaczęłam aplikować o pracę. Nie było łatwo, na swojej drodze doświadczyłam mnóstwo wzlotów i upadków. Setki wysłanych zgłoszeń do biur architektonicznych, w różnych lokalizacjach. W takich poszukiwaniach trzeba być po prostu cierpliwym. Przez kilka miesięcy korzystałam z zajęć z coachem, który profesjonalnie przygotował mnie do rozmów kwalifikacyjnych. Pomogło mi to bardzo, zdecydowanie dodało motywacji i pewności siebie.

W maju 2022 roku dostałam maila z zaproszeniem na rozmowę online z architektem i właścicielem jednej z firm mającej biura w Nowym Jorku, Los Angeles i San Antonio. Ku mojemu zdziwieniu 30 minutowa rozmowa wystarczyła abym pod jej koniec usłyszała, że dostałam pracę w ich biurze w Nowym Jorku. Stanęłam przed najważniejszą decyzją czy podejmuję się tego wyzwania. Wiedziałam, że będzie to niełatwa przygoda. Kolejne kroki, udało się sfinalizować z sukcesem bilet był kupiony a wiza wyrobiona i tak znalazłam się po koniec sierpnia w Nowym Jorku w biurze firmy Kenneth Park Architects.

Obecnie projektuje przestrzenie dla marek takich jak Veronica Beard i J.Crew. Najnowsze otwarte sklepy firmy Veronica Beard znajdują się w Charleston w Karolinie Południowej oraz Marin w stanie California. Kolejny, gdzie planowane jest otwarcie już na czerwiec to Nashville w Tennessee. Dla marki J.Crew jesteśmy w procesie tworzenia nowego konceptu dlatego wszystkie nowe sklepy, które są w tym momencie na etapie realizacji będą miały swoje otwarcia pod koniec tego roku.

Panią Agatę mogą Państwo znaleźć na portalu Linkedin: https://www.linkedin.com/in/agata-uminska-8075731a6/

Poniżej zamieszczamy przykłady realizacji projektów i zdjęcia autorstwa mgr inż. arch. Agaty Umińskiej.

 

Udostępnij wpis:

12 czerwca 2023