JEST NADZIEJA DLA CZARNEJ PSZCZOŁY W POLSCE

JEST NADZIEJA DLA CZARNEJ PSZCZOŁY W POLSCE

IMG 7342


Czarna pszczoła – czyli Xylocopa violacea, zwana również zadrzechnią fioletową, która w 2002 roku została uznana w Polsce za gatunek wymarły, wróciła do kraju.

 
 


KILKA SŁÓW O NAJWIĘKSZEJ PSZCZOLE W POLSCE

Pszczoła ta jest ciepłolubna i bardzo rzadko spotykana przez swoją naturę samotnika. Zaliczana jest do największych błonkówek żyjących w Polsce – długość ciała dorosłego osobnika to nawet cztery centymetry. Niewątpliwie uroku dodają jej fioletowe skrzydła oraz czarne owłosienie – to dzięki nim z łatwością odróżnimy zadrzechnię fioletową od innych owadów. Jej gniazda można znaleźć w starym, próchniejącym drewnie.


CZERWONA LISTA I KSIĘGA ZWIERZĄT ZAGROŻONYCH WYGINIĘCIEM

Zadrzechnia została wpisana na Czerwoną Listę oraz do Księgi Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem, dlatego jej ponowne pojawienie się (ostatnio na Dolnym Śląsku) wywołało nie lada sensację. Od 2014 roku została objęta częściową ochroną gatunkową.
Powrót rzadkiej pszczoły w niektóre części kraju może być spowodowane ociepleniem klimatu. Zmiany te mogą nawet sprzyjać rozwojowi jej populacji.


GDZIE CZARNEJ PSZCZOLE ŻYJE SIĘ NAJLEPIEJ?

Ponieważ czarna pszczoła osiedla się w spróchniałych konarach, należy dbać o zachowanie starodrzewów oraz drzew suchych.

Niezbędny dla ich egzystencji pyłek oraz nektar posiadają rośliny: szałwia (Salvia), glicynia (Wisteria), czyściec wełnisty (Stachys byzantina), groszek pachnący (Lathyrus odoratus), żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare), oraz kłosowiec pomarszczony (Agastache rugosa).

Jako Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie mamy nadzieję, że pszczoła pojawi się również w konarach drzew na terenie naszej Stacji Ochrony Przyrody w Kaludynie-Laskach.

Chcesz podjąć walkę o gatunki zagrożone wyginięciem?

Zapisz się na Ochronę Środowiska w WSEiZ

Źródła:
PORTAL PSZCZELARSKI

STOWARZYSZENIE NATURA I CZŁOWIEK

fot. Portal Pszczelarski

Udostępnij wpis:

3 sierpnia 2020