DEBATA WYBITNYCH POLSKICH ARCHITEKTÓW W WSEIZ

DEBATA WYBITNYCH POLSKICH ARCHITEKTÓW W WSEIZ

IMG 7342

Czy architektura współczesna jest jeszcze sztuką? Czy architekt jest dziś tylko dostawcą usług, a dawne ambicje bycia  prekursorem nowych trendów i mód są w przypadku tego zawodu już nieaktualne?

Odpowiedzi na te i inne pytania poznaliśmy 23 października br. o godz.18:00 w auli WSEiZ gdzie odbyła się debata „Śmierć architektury?” organizowana przez Grupę Sztuka Architektury i Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania. Czołowi polscy architekci pochylili się nad tematem miejsca architektury we współczesnym świecie oraz roli architekta na rynku.

Wszystkich uczestników i gości debaty w imieniu Uczelni powitała Pani Rektor WSEiZ doc. dr Monika Madej. Pretekstem do dyskusji był wywiad z prof. Martą Leśniakowską opublikowany w wiosennym numerze cyfrowego kwartalnika „Krytyka Architektury”. Prof. Leśniakowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, wybitna znawczyni architektury współczesnej, stwierdziła w nim m.in.: „Architektura umiera. Zabija ją pragmatyzm. Jeżeli jest dla niej jakaś nadzieja, to tylko w rzeczywistości wirtualnej, niematerialnej”. Czy tak jest w istocie?

Oprócz prof. Marty Leśniakowskiej  na ten temat dyskutowali również wybitni polscy architekci: prof. Ewa Kuryłowicz z pracowni APA Kuryłowicz, arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski z pracowni JEMS Architekci, dr Bolesław Stelmach z pracowni Stelmach i Partnerzy oraz Michał Piasecki ze studia Bridge. Spotkanie poprowadził dr Krzysztof Sołoducha z Grupy Sztuka Architektury – grupy portali tematycznych skierowanych do architektów, architektów wnętrz i architektów krajobrazu.

Z dyskusji była prowadzona także transmisja internetowa, na którą można było zapisać się  na portalu sztuka-architektury.pl.

Debata „Śmierć architektury?”

23 października 2013 r. – godz. 18:00

Wyższa Szkoła Ekologii i  Zarządzania w Warszawie, aula nr 25

ul. Rejtana 16

Transmisja: http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=37802

Aktualny numer e-magazynu Krytyka Architektury:  www.krytyka-architektury.info

 


Udostępnij wpis:

14 października 2013