BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

IMG 7342

Zbliżają się letnie upały, a wraz z nimi zwiększa się zagrożenie związane z możliwością poparzeń przez roślinę barszcz Sosnowskiego. Doc. dr Piotr Mędrzycki i mgr inż. Izabela Sachajdakiewicz z Pracowni Stosowanej Ekologii Roślin w Wyższej szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie od 2001 roku prowadzą badania dotyczące oceny skali inwazji tej rośliny na terenie Polski.

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi są inwazyjnymi gatunkami obcymi o bardzo wysokiej toksyczności. Mogą powodować dermatozy, obrażenia układu oddechowego, wstrząs anafilaktyczny a nawet śmierć.

W ciepłe, słonecznie dni substancje toksyczne mogą osadzać się na ludzkiej skórze, powodując obniżenie jej odporności na promienie słoneczne, a następnie prowadząc do groźnych poparzeń. Dodatkowo gatunki te szybko się rozprzestrzeniają i niezwykle trudno je zwalczyć.

Uczelnia wsparła powstanie strony internetowej: barszcz.edu.pl, gdzie m.in. można znaleźć informacje na temat występowania tej rośliny. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych stanowisk.

Zgłoszenia można kierować on-line: barszcz.edu.pl lub na adres: serwis@barszcz.edu.pl
Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania

ul. Olszewska 12
00-792 Warszawa
e-mail: serwis@barszcz.edu.pl
Więcej informacji na stronie: barszcz.edu.pl

Udostępnij wpis:

3 czerwca 2016