ARCHITEKTURA JAKO SZTUKA

ARCHITEKTURA JAKO SZTUKA

IMG 7342

Nakładem Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas oraz z finansowym wsparciem WSEiZ i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ukazała się nowa książka Andrzeja Basisty pt. „Architektura jako sztuka”

– Pojęcia architektury nie próbuje zdefiniować. „Encyclopedia of World Art” podaje blisko sto różnych definicji. Zamiast definicji próbuję określić czy architektura różni się od budownictwa i jak na nas oddziałuje – pisze autor we wstępie swojej nowej książki.

– Nie znajduję wśród książek autorów polskich pozycji o podobnych walorach. Książkę Andrzeja Basisty porównywać można raczej z klasycznym dziełem Sigfrieda Giediona „Czas, przestrzeń, architektura” opublikowanym 75 lat temu i przetłumaczonym na język polski blisko pół wieku temu. Inaczej niż Giedion, Basista uwzględnia w swojej książce także te obiekty, które na ogół nie bywają zaliczane przez krytyków do kategorii dzieł architektury. Pod tym względem recenzowana książka bliższa jest niewiele młodszej niż dzieło Giediona, ale także już klasycznej publikacji Bernarda Rudofsky’ego „Architecture without Architects” (1964). Andrzej Basista także dostrzega i pokazuje czytelnikowi atrybuty Sztuki istniejące w tego rodzaju dokonaniach – napisał dr hab. Marek Kowicki, architekt, profesor Politechniki Krakowskiej w swojej recenzji „Architektura jako sztuka”.

Andrzej Basista jest architektem, emerytowanym profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczył także na wydziałach architektury w Bagdadzie, Poznaniu, Białymstoku i w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Pracował projektowo w Bagdadzie i w dwu krakowskich biurach projektów.

Udostępnij wpis:

28 czerwca 2016