ABSOLWENT ARCHITEKTURY WSEiZ ODEBRAŁ NAGRODĘ W PARYŻU

ABSOLWENT ARCHITEKTURY WSEiZ ODEBRAŁ NAGRODĘ W PARYŻU

IMG 7342

Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji co roku przyznaje nagrodę za najciekawszy inżynierski projekt dyplomowy obroniony w poprzednim roku. W 2018 w konkursie wzięły udział wszystkie polskie politechniki oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania jako jedyna uczelnia niepubliczna.

W tej edycji nasz absolwent inż. arch. Volodymyr Melymuka otrzymał wyróżnienie honorowe oraz nagrodę pieniężną za projekt „Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości” wykonany pod kierunkiem doc. dr. inż. arch. Artura Buławy-Gabryszewskiego.

Pan Volodymyr był w Paryżu w dniach 7-8 czerwca 2018. Pierwszego dnia w siedzibie francuskiego SARP zebrali się: polscy architekci, architekci wnętrz, graficy i inne osoby z branży oraz laureaci konkursu. Po przedstawieniu zwycięskich projektów, wręczeniu nagród i wyróżnień uczestnicy mogli skosztować francuskich specjałów i wysłuchać koncertu fortepianowego. Następnego dnia organizatorzy razem ze zwycięzcami konkursu zwiedzali Paryż i opowiadali o jego architekturze w kontekście ich pracy. Nasz absolwent cały pobyt wspomina bardzo pozytywnie.

Opis projektu „Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości”

„Działka, na której zlokalizowany jest projekt znajduje się w bardzo atrakcyjnym miejscu stolicy Polski, u stóp Pałacu Kultury i Nauki na Placu Defilad. Umiejscowienie stanowiło jedną z głównych osi projektowych pracy, bowiem budynek wpisywać musiał się w otoczenie i jednocześnie wzbudzać zainteresowanie, ale nie odrywać wzroku od pobliskiego wieżowca.

Aby jak najlepiej podkreślić otoczenie, autor zdecydował się na użycie materiałów odbijających, stosując przy tym założenia mirror art. Zwierciadlana fasada zaprojektowana została ponadto na wzór kurtyny, której forma była jedną z inspiracji. Godnym uwagi jest efekt, który za pomocą dobrze użytych materiałów, wydaje się idealnie wpisywać w historyczne sąsiedztwo, odbijać jego wartości i uroki i dopasowywać się do niego za pomocą odbitego światła i kolorystyki.

Założenia projektowe wynikały między innymi z reguł konkursu na nowy budynek Muzeum, co wiązało się z dokładną analizą działki i otoczenia. Wyzwaniem dla autora było zmierzenie się z chaosem i brakiem widocznego planu urbanistycznego wybranego terenu oraz pogodzenie czterech funkcji muzeum: wystawienniczej, teatralnej, konferencyjnej i bibliotecznej. Ponadto w okolicach działki i tuż pod nią zbiega się wiele ciągów komunikacyjnych, między innymi dwie linie metra, co stanowiło nie lada problem. Autor potraktował to jako atut i w podziemiach budynku umieścił parking oraz przystanek autobusowy”.

Serdecznie gratulujemy panu Volodymyrowi nagrody! Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych studentów.

Udostępnij wpis:

22 czerwca 2018