Wystawa „Na pniu” dr Marii Komorowskiej, prof. WSEiZ

Wystawa
Do 16 lipca 2023 r. w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju można zwiedzać wystawę autorstwa dr Marii Komorowskiej, prof. WSEiZ, „Na pniu”.

Twórczość artystki inspirowana jest naturą i głęboką fascynacją pniami ściętych drzew. Artystka czerpie z nich inspirację do tworzenia swoich prac, a jej sztuka związana jest z naturą. W swojej twórczości artystka wykorzystuje różne techniki, materiały i formy, aby oddać swoje wrażenia i emocje związane z naturą i nieprzydatnych już człowiekowi resztek drzew. Inspiracja naturą i pniami ściętych drzew może odnosić się do symbolicznych znaczeń, życia, siły i trwałości, a ich obecność w twórczości artystycznej może być interpretowana na różne sposoby przez widza.

„Pragnę przywrócić uwagę widza i odświeżyć jego spojrzenie na rzeczywistość. Bez artystycznych stylizacji i fajerwerków, by bezpretensjonalnie przekazać to, co najważniejsze. Ustawiam się w cieniu opisywanego piękna, dzieła, którego nie ja jestem autorką. Ja tylko podnoszę to, co upadło, wydobywam to, co niezauważalne, rozświetlam to, co w cieniu, wskazuję nieoczywiste. Nie ścigam się ze stwórcą i nie staję z nim w szranki. Przeciwnie – potwierdzam jego doskonałość i nieoczywistość, ustawiając się w pozycji uważnej obserwatorki. Papiery czerpane prezentowane na wystawie „Na pniu” w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju są, podobnie jak cała moja twórczość, inspirowane naturą. Ostatnim obszarem moich zainteresowań jest możliwość odczytu historii życia nieistniejących drzew. Nieprzydatne już człowiekowi, ocalałe resztki drzewa trwają jak mogiły sterczące tuż nad powierzchnią ziemi. Szkoda że traktowane jako resztki wycinki, nie wzbudzają już uwagi. Pozostały pień to metryka życia drzewa, prowokuje mnie do zachowania o nim pamięci.” – Maria Komorowska.

Maria Komorowska – Studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie ASP) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i Pracowni Malarstwa prof. Teresy Pągowskiej. Obecnie jest profesorem w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie na Wydziale Architektury, gdzie wykłada rysunek i malarstwo. Uprawia grafikę głównie w technice papieru czerpanego. Od wielu lat związana jest artystycznie i emocjonalnie z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie tworzy i wystawia swoje prace.

 

W siedzibie WSEiZ, przy ul. Olszewskiej 12, na każdym piętrze budynku do Państwa dyspozycji są katalogi dotyczące wystawy, dzięki którym mogą Państwo pogłębić twórczość Pani Profesor.

Poniżej zamieszczamy film z wernisażu wystawy oraz zdjęcia.
Muzeum Papiernictwa. Fot. K. Jankowski.

 

Udostępnij wpis: