TYPOGRAFIA. OD A DO ALEF

W imieniu Organizatora, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach zapraszamy do Galerii Małej na wystawę Jana Diehl-Michałowskiego „Typografia. Od A do Alef”.

WERNISAŻ: 03.09.2021 GODZ.: 18.00
WYSTAWA: 03.09-01.10.2021

„W 2019 roku Jan Diehl-Michałowski podjął próbę tworzenia cyklu unikatowych grafik w technice sitodruku bez praktycznego zastosowania, o czysto artystycznym przesłaniu. Są to grafiki dużego formatu o charakterze abstrakcji surrealnej o wyrafinowanej achromatycznej gamie.
„Typografia jest wszędzie“ – mówi Jan Diehl-Michałowski. Punktem wyjścia, tworzywem do jego najnowszych monotypii jest krój pisma, znak graficzny. Artysta, dyrygując przypadkiem za pośrednictwem komputerowej transformacji, stworzył harmonijną całość i tak litera stała się budulcem nowej graficznej jakości. Oparte na kontrastach czerni, bieli i szarości przenikają się i uzupełniają, tworząc czystą narrację graficzną w płaszczyźnie horyzontalnych rytmów. Mimo zmienności i różnorodności wątków kompozycje te działają jednością intencji spokoju i ciszy w nieokreślonej metafizycznej przestrzeni”.
Barbara Szubińska

Udostępnij wpis: